W Wiecznym Mieście 

Jako grupa zapalonych historyków właśnie wróciliśmy z Rzymu, gdzie podążaliśmy szlakiem historii wiecznego miasta. Przespacerowaliśmy się po Forum Romanum, czyli starożytnym placu miejskim otoczonym siedmioma wzgórzami. W Koloseum, czyli amfiteatrze Flawiuszów obejrzeliśmy arenę, miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan i wystawę historyczną. Ponadto odwiedziliśmy prywatny dom rzymskich patrycjuszy, czyli Domus Romane oraz przyjrzeliśmy się fryzowi reliefowemu ze 155 scenami przedstawiającymi triumf cesarza Trajana nad Dakami na kolumnie Trajana. Do Panteonu, świątyni ufundowanej przez  cesarza Hadriana nie udało się nam dostać z powodu długiej kolejki.  

Jeden z poranków zaczęliśmy natomiast  od obrazów Caravaggia i Botticellego oraz od kunsztownych rzeźb Berniniego w Willi Borghese. W bazylice Santa Maria del Popolo obejrzeliśmy kolejne arcydzieła Caravaggia:  ,,Nawrócenie św. Pawła”  i ,,Ukrzyżowanie św. Piotra”. Spacerowaliśmy po Schodach Hiszpańskich  i wokół fontanny di Trevi. Rzym to także wedle tradycji miejsce pochówku dwóch apostołów Piotra i Pawła, dlatego odwiedziliśmy zarówno bazylikę św. Pawła za Murami jak i bazylikę św. Piotra należące do  Watykanu.  

Historię zjednoczenia Włoch i rolę Garibaldiego poznaliśmy w muzeum znajdującym się w monumentalnej budowli wzniesionej na Placu Weneckim na cześć pierwszego króla zjednoczonych  Włoch Wiktora Emanuela II.  

Wyprawę rzymską kontynuowaliśmy w dzielnicy Eur (Espozicione Universale Roma), której budowę zainicjował Benito Mussolini. Dyktator chciał stworzyć  trzeci Rzym, po starożytnym i papieskim, a impulsem do powstania nowej dzielnicy miała stać się Wystawa Światowa planowana na 1942 r. Do wystawy nie doszło, ale dzielnica pełna uroku i fantazji z Kwadratowym Koloseum powstała.  

Rzym pożegnaliśmy jeszcze ostatnią wizytą  w Muzeach Kapitolińskich, gdzie znajduje się rzeźba legendarnej wilczycy, symbolu stolicy starożytnego imperium. (tekst: Beata Ciacek na podstawie relacji Michała Dąbrowskiego; zdjęcia: Agnieszka Siatkowska ) 

WRÓĆ DO AKTUALNOŚĆI