Filozoficznie, filmowo i metafizycznie w Rzeszowie

W dniach 11-13 czerwca grupa filozoficzna z klas trzecich, w składzie: Nina, Natalia, Iga, Mikołaj, Janek, Julek i Krzyś (zasilona także Hanią i Staszkiem z klas maturalnych) wybrała się do Rzeszowa na wyjazd filozoficzno-krajoznawczy. Liczne aktywności podczas wyjazdu ogniskowały się wokół udziału w konferencji naukowej Filmy i Filozofia na Uniwersytecie Rzeszowskim, podczas której uczestniczki i uczestnicy mogli zapoznać się i wziąć udział w dyskusji na temat m.in. wątków heideggerowskich we współczesnej kinematografii, dialektycznego rozwoju świadomości głównego bohatera serii Mad Max oraz płaszczyzn udanej adaptacji filmowej prozy Nabokova. Ponadto uczennice i uczniowie odwiedzili Muzeum Dobranocek, Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” i podziwiali architekturę rzeszowskiego Starego Miasta (gdzie szczególnie zachwyciła ich Aleja Pod Kasztanami i stojące przy niej wille oraz Mauzoleum Rodowe Ligęzów znajdujące się w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Hołd złożony ojcu polskiego bluesa, Tadeuszowi Nalepie, oraz spacer po Starym Cmentarzu i odwiedzenie rzeszowskich świątyń, przydało wyjazdowi wymiaru metafizycznego. W drodze powrotnej zwiedzanie pięknego zamku w Łańcucie i okalającego go parku dopełniło bogactwa wrażeń estetycznych.

( tekst: Iga i Marcin Krupowicz, redakcja: Beata Ciacek; zdjęcia: Marcin Krupowicz)

WRÓĆ DO AKTUALNOŚĆI