Kosmos ponownie podbity

Grupa sześciu uczniów z IB pod opieką Piotra Morawieckiego wzięła w tym roku udział w konkursie CanSat organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną i zajęła trzecie miejsce w Polsce. Celem konkursu jest zaprojektowanie, skonstruowanie i przetestowanie autorskiego projektu mini-satelity. W 2019 roku zespół ArctowSky złożony także z uczniów 2 SLO [1], zajął pierwsze miejsce w Polsce, oraz zdobył jedną z głównych nagród za wybitną misję naukową na finałach międzynarodowych. W tym roku szkolny zespół Eye-in-the-Sky ponownie odniósł sukces, dzięki ogromnego zaangażowaniu członków zespołu.

Projekt części wewnętrznej i zewnętrznej CanSata

Projekt części wewnętrznej i zewnętrznej CanSata

Zespół, Eye-in-the-Sky, skonstruował satelitę do wspomagania akcji poszukiwawczych w trudno dostępnych terenach, np. wysokich partiach gór. Podczas lotu satelita skanowała powierzchnię ziemi kamerą, której zdjęcia były następnie przetwarzane z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji celem wykrycia sylwetek ludzi. O ich innowacyjnym projekcie pisały m.in. portale Astronet[2], Kosmonauta.net[3], Space24[4], NGO Portal[5] i Puls Biznesu[6].

Infografika przedstawiająca główne fazy lotu satelity

W edycji konkursu Cansat 2023/24 wzięło udział prawie sto zespołów z całej Polski. Po miesiącach ciężkich zmagań projektowych Eye-in-the-Sky został jednym z sześciu zespołów, które zakwalifikowały się do kampanii startowej, która odbyła się 20-21 kwietnia na Pustyni Błędowskiej. W jej trakcie satelity zostały wyniesione rakietą na wysokość 2300 metrów, po czym spadając na powierzchnię ziemi realizowała wyznaczoną misję.

Start rakiety podczas kampanii startowej na Pustyni Błędowskiej

Jak komentuje opiekun zespołu, Piotr Morawiecki, poziom projektów w tym roku był bardzo wysoki. Finaliści przychodzili z takimi satelitami jak m. in.: satelita do badania zachowania paliwa w zbiorniku rakietowym, satelita umożliwiająca sterowanie łazikiem czy satelita wysyłana celem zasadzenia roślin na innych planetach. Cieszę się, że projekt Eye-in-the-Sky został doceniony przez jury przyznaniem trzeciego miejsca w Polsce.

Dane z satelity były przekazywane drogą radiową do stacji naziemnej

Projekt na finale się nie kończy, gdyż uczniowie zostali zaproszeni do przedstawienia swojego projektu w maju podczas Venture Cafe. Te wydarzenia zapoczątkowane przez Cambridge Innovation Center (CIC) pozwalają uczestnikom przedstawić swoje innowacyjne rozwiązania przed innymi innowatorami i przedsiębiorcami, oraz nawiązać współpracę z potencjalnymi partnerami. Uczniowie ciekawi są odbioru projektu, szczególnie że są przekonani, że ich mini-satelita ma być wykorzystana do poszukiwania zaginionych osób w warunkach, w których nawet drony nie mógłby zostać wykorzystane.

Zastosowanie CanSata w akcjach poszukiwawczych

(tekst: Piotr Morawiecki; zdjęcia: Piotr Morawiecki, Michał Morawiecki i Franciszek B; infografiki: Wojciech S., Piotr Morawiecki, Franciszek B., Franciszek R., Jan C., Wiktoria B., Klara P.) )

[1] https://perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=4292:uczniowie-z-warszawy-zbudowali-minisatelite-bedzie-najlepszy-w-europie&catid=69&Itemid=119

[2] https://astronet.pl/autorskie/niezwykly-projekt-druzyny-eye-in-the-sky-w-ramach-konkursu-cansat/

[3] https://kosmonauta.net/2024/03/eye-in-the-sky-uczestnik-konkursu-cansat-2024/

[4] https://space24.pl/nauka-i-edukacja/uczniowie-z-warszawy-buduja-satelite-unikalny-projekt?utm_source=space24.pl&utm_medium=organic&utm_content=belka

[5] https://publicystyka.ngo.pl/puszka-ktora-wykryje-ludzi-w-trudnym-terenie

[6] https://www.pb.pl/uczniowski-minisatelita-odnajdzie-zaginionych-w-trudnym-do-rozpoznania-terenie-1212756

WRÓĆ DO WYDARZEŃ