Na początku to co najważniejsze

Relacje

Dyrektor Anna Sobala-Zbroszczyk przywitała wszystkich uroczyście i przypomniała, że świętujemy właśnie 35 – lecie działania szkoły. Dwójka jest jedną z najlepszych szkół w Polsce, w której najważniejsi są ludzi i ich relacje, gdzie troska i szacunek do siebie nawzajem stanowią o jakości jej pracy. Anna Sobala-Zbroszczyk zachęcała do dalszego dbania o wspólnotę i wzajemne relacje i podkreśliła ich fundamentalne znaczenie dla dobrego funkcjonowania Dwójki.

Osobistości

Inaugurację roku szkolnego uświetnili swoją obecnością założyciele Dwójki oraz współpracownicy- nestorzy: Aureliusz Leżeński, Jan Skrzypek, Anna Kosmala, Zyta Kulczycka-Woźniak, Grażyna Bogusławska, Karmena Żardecka-Raczew, Maria Zamecka, Barbara Surowiec, Jacek Bąk, Barbara Nartowska, Aldona Stańska, Janka Rogalska-Koźbiel, Christine Magala, Rafał Kardaś i Beata Stępniewska.

Wszystko płynie

O metaforycznym obrazie szkoły, niesamowitych zmianach technologicznych i priorytetach kształcenia opowiadał w swoim wykładzie pierwszy dyrektor Dwójki-Aureliusz Leżeński.

Rafa koralowa

Pierwszy dyrektor szkoły porównał Dwójkę do rafy koralowej, a uczniów do ławic kolorowych ryb. Rafa jest wrażliwym ekosystemem, w którym muszą panować ściśle określone, sprzyjające wzrostowi warunki istnienia.

Środowisko zewnętrzne

Dwójka ma za sobą 35 lat i tym samym niesamowite zmiany technologiczne. Początek to ebonitowy telefon na plebanii na Rakowcu, czy pierwszy komputer i wpisy komend pod DOS-em. Teraz wszyscy funkcjonujemy w równoległym świecie wirtualnym, gdzie sztuczna inteligencja potrafi wykonać zadania pisemne, czy produkować obrazy statyczne i ruchome na zamówienie. Spodziewamy się nawet połączenia świata sztucznej inteligencji ze światem biologii.

Jaka przyszłość?

Aureliusz Leżeński poruszył kwestię wyborów na przyszłość uczniów ,,napływających” do Dwójki. Inspirację odnalazł w starożytnym świecie greckim, a mianowicie u Archilacha z Paros, który stwierdził, że człowiek ma skłonność do bycia lisem lub jeżem, to znaczy albo do szybkiego odnalezienia się w zmieniającej się rzeczywistości i dostosowania, albo do głębokiego analizowania rzeczy i bycia ekspertem. Od sztucznej inteligencji z kolei otrzymał podpowiedź swojego zawodu przyszłości, a mianowicie „prompt inżyniera”, czyli osoby zadającej odpowiednie pytania. Być może będzie to profesja przyszłości, w której niezbędne okażą się: wiedza specjalistyczna, biegłość językowa, kreatywne myślenia oraz świadomość etyczna.

Podsumowując wykład Aureliusz Leżeński zachęcał do przemyślenia własnych celów i do ciągłego weryfikowania wiedzy i konfrontowania przekonań.

O przyjaźni, debatowani i zaangażowaniu

Następnie zabrali głos uczniowie. Przewodniczący samorządu szkolnego podkreślił wagę dobrej atmosfery w szkole i odwołała się także do zbawiennej roli przyjaźni. Inni uczniowie zachęcali do udziału w Lidze Debatanckiej i konferencji JASMUN.

(tekst: Beata Ciacek; zdjęcia: Beata Ciacek)

WRÓĆ DO AKTUALNOŚĆI